Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

Înot: David Popovici a câştigat titlul naţional la 50 de metri liber

Popovici s-a califical și în finala probei de 200 de metri liber.

Articol de Victor Marin, Publicat: 18 Aprilie 2024, 18:32  • Actualizat: 18 Aprilie 2024, 20:50

David Popovici a câștigat finala probei de 50 de metri liber cu timpul 22 de secunde și 27 de sutimi, în cadrul Campionatelor Naţionale de Înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni.

Podiumul probei a fost completat de George Raţiu şi Patrick Dinu, care au venit în spatele lui Popovici la 16, respectiv 49 de sutimi de secunde., relatează Agerpres.

David Popovici este dublu campion mondial și european la 100 şi 200 de metri liber și este calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. În cadrul Naționalelor de la Otopeni, înotătorul legitimat la CS Dinamo s-a calificat și în finala de la 200 de metri liber.

Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua), de asemenea calificat la Jocurile Olimpice, a obţinut victoria în finala de la 800 de metri iber cu timpul de 8 minute, 5 secunde și 34 de sutimi. Podriumul acestei probe s-au clasat și Nandor Nagy (CSS Hunedoara) și Andrei Proca (CSM Piteşti).

Handbal masculin: Dinamo s-a calificat în semifinalele EHF European League
Sport 30 Aprilie 2024, 21:55

Dinamo a trecut de chipa daneză Skjern Handbold.

Guvernul a aprobat construirea a două stadioane și a unui patinoar
Sport 30 Aprilie 2024, 19:14

Cele două stadioane vor purta numele fotbaliștilor Gheorghe Hagi și Nicolae Dobrin.

Billie Jean King Cup: România va întâlni Japonia în optimi
Sport 30 Aprilie 2024, 15:22

Cu o echipă formată din Ana Bogdan, Jaquline Cristian, Anca Todoni şi Mara Gae, România s-a calificat la turneul final...

Corona Brașov, campioana României la volei masculin
Sport 29 Aprilie 2024, 23:21

Clubul reușește această performanță cu un antrenor debutant.

Play-off Superliga: Rapid București - CS Universitatea Craiova, 1-2 | VIDEO
Sport 29 Aprilie 2024, 23:04

Craiova a marcat golul victoriei în minutul 96.

Elisabeta Lipă, mândră de rezultatele României la Campionatele Europene de canotaj | VIDEO
Sport 29 Aprilie 2024, 21:12

Preşedinta Agenţiei Naţionale pentru Sport consideră sportivii medialiați la europenele de canotaj pot câștiga și medalii la...

Play-out Superliga: Petrolul Ploiești - FC Botoșani, 1-2 | VIDEO
Sport 29 Aprilie 2024, 20:27

Fundașul central Andrei Miron a marcat un gol și a oferit o pasă de gol.

Play-off Superliga: CFR Cluj - Sepsi OSK, 2-1 | VIDEO
Sport 28 Aprilie 2024, 23:16

Karlo Muhar a reușit o dublă pentru gruparea ardeleană.