Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Liga Campionilor: Bayern Munchen - Real Madrid, 2-2 | VIDEO

Brazilianul Vinicius Junior a marcat două goluri pentru Real Madrid.

Articol de Victor Marin, Publicat: 01 Mai 2024, 00:27  • Actualizat: 01 Mai 2024, 00:32

Bayern a început în forța semifinala de pe teren propriu și putea deschide scorul încă din minutul 1, când șutul lui Leroy Sane a fost blocat de portarul lui Real.

Leroy Sane a șutat peste poartă în minutul 7, după ce a depăsit în viteză apărarea spaniolilor.

Real a făcut 1-0 la singura sa ocazie din prima repriză

În ciuda cursului jocului, Real Madrid a fost echipa care a deschis scorul. S-a întâmplat în minutul 24, când Vinicius Junior a fructificat o pasă în adâncime primită de la Toni Kroos, fost jucător la Bayern.

În minutul 43, Harry Kane a șutat milimetric pe lângă poartă, la capătul unei reprize pe Bayern a dominat-o copios. Real Madrid a fost echipa mai pragmatică.

Spaniolii au atacat mai mult în a doua repriză și în minutul 51, Toni Kroos l-a pus la încercare pe portarul Manuel Neuer cu un șut cu mult efect la colțul lung.

Leroy Sane a marcat după 27 de meciuri oficiale

Bayern Munchen a egalat în minutul 53 prin Leroy Sane, care a șutat năprasnic din careu, pe colțul scurt, după a primit o pasă de Konrad Laimer.

În minutul 57, Bayern a făcut 2-1 după ce Harry Kane (aproape sigur câștigător al trofeului Gheata de Aur din acest sezon) a transformat fără emoții un penalty obținut de Jamal Musiala. La o pătrundere în careul lui Real, mijlocașul echipei gername a fost faultat de Lucas Vasquez.

Vinicius, cel mai periculos om al Realului

În minutul 64, Real Madrid a dat semnalul revenirii prin Vinicius Junior, care a făcut din fundașii lui Bayern simple jaloane. Centrarea brazilianului îl depășise și pe portarul Neuer, însă balonul a fost respins din fața porții de Laimer.

Realul a ieșit tot mai mult la joc și Vinicius a fost cel mai periculos om al echipei. Luka Modric, intrat pe teren în a doua repriză i-a oferit o pasă elegantă în adâncime, dar de data aceasta Manuel Neuer a fost pe fază si a respins șutul trimis de Vinicius.

Portarul lui Bayern nu a mai avut ce să facă în minutul 83, când Vinicius a transformat un penalty obținut de Rodrygo. Celălalt brazilian din atacul Realului a fost faultat în careu de coreanul Kim, care a avut o poziționare defectuoasă și la primul gol încasat de Bayern.

Bayern a dominat, Real a fost mai pragmatică

S-a terminat 2-2, după un meci în care Bayern a avut 12 șuturi pe sau pe lângă poartă. De cealaltă parte, Realul și-a creat doar 5 astfel de ocazii.

Returul de la Madrid este programat pe 8 mai.

Monica Niculescu şi Cristina Bucşa, în sferturile probei de dublu de la Strasbourg
Sport 20 Mai 2024, 20:59

În etapa următoare, cele două vor juca împotriva americancelor Ashlyn Kruger/Sloane Stephens

Premier League: Arne Slot, noul antrenor al Liverpool
Sport 20 Mai 2024, 19:39

În vârstă de 45 de ani, tehnicianul olandez își va începe oficial mandatul la 1 iunie.

Sorana Cîrstea, învinsă la Strasbourg în primul tur
Sport 20 Mai 2024, 19:04

Româncă a pierdut ambele seturi cu 5-7.

Roland Garros 2024: Gabriela Ruse debutează cu dreptul în calificări
Sport 20 Mai 2024, 17:00

Românca a trecut de australianca Talia Gibson.

Neil Lennon, pe banca tehnică a Rapidului
Sport 20 Mai 2024, 15:28

În vârstă de 52 de ani, tehnicianul are o carieră impresionantă și o experiență vastă.

Dinamo - FK Csikszereda, în manșa tur a barajului pentru Superliga
Sport 20 Mai 2024, 10:35

Meciul se va disputa, de la ora 20:00, pe Arena Națională din Capitală.

Roland Garros 2024, la start
Sport 20 Mai 2024, 08:18

Primele meciuri din calificări sunt programate luni. Gabriela Ruse o întâlnește pe australianca Talia Gibson.

Play-off Superliga: Rapid - FCSB, 2-0 | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 23:17

Pentru Rapid, a fost singura victorie din play-off.