Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

Play-off Superliga: CS Universitatea Craiova - CFR Cluj, 0-1 | VIDEO

Unicul gol al partidei a fost marcat de Daniel Bîrligea, la câteva minute după ce a intrat în teren.

Articol de Victor Marin, Publicat: 26 Aprilie 2024, 00:23  • Actualizat: 26 Aprilie 2024, 00:30

Universitatea Craiova a fost învinsă pe teren propriu de CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0 la pauză), într-o partidă din etapa a şasea a play-off-ului Superligii de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Daniel Bîrligea în minutul 71. Atacantul clujenilor intrase pe teren de doar trei minute, când a primit o pasă de la Panagiotis Tachtsidis. Mijlocașul grec a speculat lentoarea fundașilor craioveni şi a recuperat o minge care ieşea în afara terenului, pe care a reușit să i-o trimită lui Bîrligea.

CFR Cluj a fost echipa care și-a creat multe ocazii, Tachtsidis oferind mai multe pase care s-ar fi putut transforma în gol. Oarecum suprinzător, fundașul dreapta Vasile Mogoș a ajuns de 3 ori în poziție de finalizare, ratând de fiecare dată.

Posibil, cea mai mare ratare a play-off-ului

În afara șuturilor trimise în prima repriză de Markovic (minutele 33 și 40), Craiova a mai avut o ocazie uriașă în minutul 88. Din câțiva metri, finlandezul Pyry Soiri a trimis pe poartă de două ori, însă portarul Răzvan Sava a salvat miraculos.

Clasamentul play-off-ului după etapa a 6-a

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a egalat-o la puncte pe Craiova (34), cele două echipe ocupând pozițiile 3 și 4 ale play-off-ului.

Farul Constanța are 35 de puncte, iar FCSB este lider detașat cu 46 de puncte.

Rapid București și Sepsi (29, respectiv 28 de puncte) mai au șanse mici să prindă un loc în cupele europene.

Europenele de gimnastică artistică: Sabrina Voinea, medaliată cu argint la bârnă și sol
Sport 04 Mai 2024, 20:11

Românca a fost devansată în ambele finale de italianca Manila Esposito.

Handbal feminin: CSM București, eliminată din Liga Campionilor
Sport 04 Mai 2024, 18:27

Fetele antrenate de Adrian Vasile a fost învinse pe terenul franțuzoaicelor de la Metz.

Unirea Slobozia, campioană în Liga 2
Sport 04 Mai 2024, 18:11

Cu două etape înaintea finalului de sezon, distanța dintre Unirea Slobozia și Corvinul Hunedoara s-a majorat la 10 puncte.

Play-out Superliga: FC Botoşani – FC Voluntari, scor 0-0 | VIDEO
Sport 04 Mai 2024, 16:40

Ambele echipe au avut ocazii de gol, pe care nu le-au fructificat.

Rublev și Auger-Aliassime, finaliști la Madrid Open
Sport 03 Mai 2024, 23:07

În ultimul act al competiției, rusul îl va întâlni pe canadianul Felix Auger-Aliassime.

Play-off Superliga: Farul - Sepsi, 1-4 | VIDEO
Sport 03 Mai 2024, 22:41

Grație acestei victorii, Sepsi OSK trece pe locul 5 în clasament.

Handbal masculin: Dinamo - Flensburg, în semifinalele European League
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Gimnastele României, în 3 finale pe aparate și cea pe echipe la Europenele de la Rimini
Sport 02 Mai 2024, 21:49

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.