Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

Play-off Superliga: Farul Constanța - Rapid București, 3-1 | VIDEO

Rapid a înregistrat a 5-a înfrângere în 6 meciuri disputate în play-off.

Articol de Victor Marin, Publicat: 24 Aprilie 2024, 21:48  • Actualizat: 27 Aprilie 2024, 19:50

Farul Constanţa a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 3-1 (1-1 la pauză), pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a şasea a fazei play-off a Superligii de fotbal.

În minutul 40, Farul a deschis scorul prin Louis Munteanu, care a marcat din alunecare, la centrarea lui Mihai Popescu.

Scorul la pauză a fost egal, după ce kosovarul Albion Rrahmani a înscris din penalty în prelungirile primei reprize, după un henţ comis în careu de Dragoş Nedelcu, la şutul lui Andrei Borza.

Farul a tranșat meciul în decurs de două minute prin fotbaliști introduși în teren în repriza a doua.

Luca Andronache a înscris primul lui gol în prima ligă în minutul 67 din pasa lui Munteanu.

Belgianul Amine Benchaib a marcat în minutul 69 cu un şut la colţul lung, după o pasă venită de la Cristi Ganea.

Play-off de coșmar pentru Rapid

Rapid a ajuns la 5 înfrângeri în 6 meciuri în play-off, relatează Agerpres.

Farul Constanța a înregristrat a 3-a victorie consecutivă și poate spera la o clasare pe locul 2 la finalul campionatului, lucru care ar echivala cu participarea în preliminariile cupelor europene.

Play-out Superliga: FC Botoşani – FC Voluntari, scor 0-0 | VIDEO
Sport 04 Mai 2024, 16:40

Ambele echipe au avut ocazii de gol, pe care nu le-au fructificat.

Rublev și Auger-Aliassime, finaliști la Madrid Open
Sport 03 Mai 2024, 23:07

În ultimul act al competiției, rusul va primi replica învingătorului dintre canadianul Felix Auger-Aliassime şi cehul Jiri...

Play-off Superliga: Farul - Sepsi, 1-4 | VIDEO
Sport 03 Mai 2024, 22:41

Grație acestei victorii, Sepsi OSK trece pe locul 5 în clasament.

Handbal masculin: Dinamo - Flensburg, în semifinalele European League
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Gimnastele României, în 3 finale pe aparate și cea pe echipe la Europenele de la Rimini
Sport 02 Mai 2024, 21:49

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.