Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Play-out Superliga: Petrolul Ploiești - FC Botoșani, 1-2 | VIDEO

Fundașul central Andrei Miron a marcat un gol și a oferit o pasă de gol.

Articol de Victor Marin, Publicat: 29 Aprilie 2024, 20:27  • Actualizat: 29 Aprilie 2024, 20:30

FC Botoşani a învins-o pe Petrolul Ploieşti cu scorul de 2-1 (1-1 la pauză), în deplasare, într-o partidă din etapa a şaptea a fazei play-out a Superligii de fotbal.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 5 prin fundaşul cemtral Andrei Miron, în urma unei lovituri libere executate de Eduard Florescu. Reluarea lui Miron a fost precedată de erori în lanț ale apărării ploieștene.

În minutul 12, brazilianul Jair a recuperat o minge scăpată de portarul echipei din Botoșani, pe care a trimis-o în gura porții la Christian Irobiso. Nigerianul a îndeplinit o formalitate, introducând mingea în poartă.

Ploieştenii au avut un penalty în minutul 66, acordat după faultul lui Alexandru Ţigănaşu la Alexandru Musi. Sergiu Hanca a ratat, şutul său pe centrul porţii fiind respins de portarul bosniac Luka Kukic, relatează Agerpres.

FC Botoşani a obţinut victoria în minutul 87 prin golul marcat de fundaşul central bosniac Rijad Sadiku, după o serie de erori în defensiva prahoveană. Pasa decisivă a venit de la celălalt fundaș central, Andrei Miron.

Play-out peste așteptări pentru Botoșani

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat pe poziția a 6 a play-out-ului și a scăpat, cel puțin momentan, din zona retrogradării. Moldovenii au făcut până acum un play-out formidabil, cu 4 victorii și un egal în 7 meciuri disputate. În urmă cu două luni, Botoșaniul părea sigură de retrogradare.

De cealaltă parte, situația se complică pentru Petrolul Ploiești. Prahovenii ocupă locul 5, chiar deasupra Botoșaniului, dar nu își mai permit pași greșiți în ultimele două etape. În funcție de rezultatele directe și indirecte, Petrolul Ploiești poate termina play-out-ul pe o poziție retrogradabilă.

Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României | VIDEO
Sport 16 Mai 2024, 00:11

Dacă va primi licența UEFA, echipa din Liga a 2-a va juca în preliminarile Europa League.

Gabriela Ruse s-a calificat în optimile de finală la Trophee Clarins
Sport 15 Mai 2024, 19:18

Jucătoarea de tenis a pierdut cu 6-0 primul set al întâlnirii cu Lin Zhu

Simona Halep abandonează în primul tur la Trophee Clarins
Sport 15 Mai 2024, 18:51

Fostul lider WTA a resimțit dureri la genunchi.

Paris: O grevă declanșată de gunoieri amenință perioada Jocurilor Olimpice
Sport 15 Mai 2024, 10:45

Gunoierii sunt mobilizaţi în acţiuni greviste în proporţie de 70 până la 90 la sută.

Simona Halep nu primește wild-card pentru Roland Garros
Sport 15 Mai 2024, 06:22

Românca debutează, miercuri, la Trophee Clarins, turneu parizian al cărui program perturbat de ploaie.

Ungaria, prima națională care își anunţă lotul pentru EURO 2024
Sport 14 Mai 2024, 19:07

7 iunie este termenul limită pentru anunţarea loturilor definitive pentru turneul final, care va avea loc între 14 iunie şi...