Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Atalanta Bergamo și Bayer Leverkusen, în finala Europa League

Ultimul act al competiției se va juca la Dublin, pe 22 mai.

Articol de Victor Marin, Publicat: 10 Mai 2024, 00:15  • Actualizat: 10 Mai 2024, 00:26

Atalanta Bergamo a controlat autoritar partida disputată pe teren propriu și putea câștiga meciul cu Olympique Marseille mult mai clar decât o arată scorul.

Formația italiană s-a impus cu 3-0, și a deschis scorul în minutul 30 prin Ademola Lookman. În a doua repriză, nigerianul a oferit o pasă de gol pentru Matteo Ruggeri, care a majorat scorul în minutul 52. El Bilal Touré, jucătorul din Mali al Atalantei, intrat în a doua repriză, a făcut 3-0 în minutul 95, stabilind scorul final.

L-a general, Atalanta a trecut cu 4-1 de Olympique Marseille, după ce partida disputată pe terenul francezilor s-a terminat 1-1.

Leverkusen rămâne neîvinsă în toate competițiile

Bayer Leverkusen a trecut de AS Roma cu scorul general de 4-2. În tur, germanii câștigaseră partida din deplasare cu 2-0 și păreau deciși să trașeze calificarea încă din prima repriză. Leverkusen a avut 5 șuturi pe soațiul porții și alte 5 pe lângă în primele 45 de minute, față de numai 3 șuturi pe poartă trase de italieni.

Unul dintre șuturile Romei a fost, de fapt, penalty-ul transformat de Leandro Paredes după un fault în careu făcut de un fundaș al lui Leverkusen.

Până la un punct, repriza a doua s-a desfășurat după un scenariu aproape la indigo. Campioana Germaniei a atacat mai mult și italienii au primit încă un penalty, de data aceasta pentru un henț în careu. Tot argentinanul Leandro Paredes l-a executat și a făcut 2-0.

Norocul italienilor s-a terminat în minutul 83, când fundașul Gianluca Mancini a deviat mingea în proprie poartă. Era 2-1 pentru AS Roma, dar suficient pentru ca Bayer Leverkusen să meargă mai departe.

În minutul 97, fundașul croatul Josip Stanisic, intrat în teren de numai 7 minute pentru a conserva rezultatul înscris pe tabelă, a făcut 2-2 după o pasă venită de la elvețianul Granit Xhaka.

Dinamo - FK Csikszereda, în manșa tur a barajului pentru Superliga
Sport 20 Mai 2024, 10:35

Meciul se va disputa, de la ora 20:00, pe Arena Națională din Capitală.

Roland Garros 2024, la start
Sport 20 Mai 2024, 08:18

Primele meciuri din calificări sunt programate luni. Gabriela Ruse o întâlnește pe australianca Talia Gibson.

Play-off Superliga: Rapid - FCSB, 2-0 | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 23:17

Pentru Rapid, a fost singura victorie din play-off.

Sub comanda lui Răzvan Lucescu, PAOK Salonic obține titlul în Grecia
Sport 19 Mai 2024, 22:23

Este al doilea titlul cucerit de tehnicianul român cu PAOK, după cel din sezonul 2018-19.

Manchester City a câștigat campionatul Angliei
Sport 19 Mai 2024, 20:31

Pentru formația antrenată de Pepe Guardiola, este al patrulea titlu consecutiv.

Zverev câştigă turneul ATP Masters 1.000 de la Roma
Sport 19 Mai 2024, 20:24

În finala Foro Italico, germanul l-a învins pe chilianul Nicolas Jarry.

F1: Verstappen câștigă Emilia Romagna Grand Prix
Sport 19 Mai 2024, 19:16

Plecat din pole position, pilotul echipei Red Bull Racing a obţinut a cincea victorie din acest sezon.